V morašické škole oslavili Den stromu

Co vyprávěl  strom ambroň západní: „Narodil jsem se ze semínka tady  v Čechách spíš omylem. Když jsem povyrostl a když jsem zjistil, že jsem strom listnatý a hodně krásný, tak už jsem měřil více než tři metry. Vykopali mne a ocitl jsem se na jedné školní zahradě, kde mne  vítali jako nějakého krále. Pod kořeny mi vložili láhev, ve které  je napsáno poselství pro další generace. Vedle kmenu mi umístili keramickou tabulku s mým jménem. Byl jsem z toho u vytržení. Stal se ze mne školní strom. Vyslechl jsem si několik přání do života, která zněla téměř jako proroctví. Jeden žák z deváté třídy přečetl vyprávění o mém budoucím životě…..“

Takto by se dalo pokračovat. V naší základní škole se stále něco děje. Žáci se zde samozřejmě učí, ale jsou také vychováváni, a to je často důležitější. V pátek 20. října 2012 na Den stromu pokračovalo projektové vyučování pro všechny žáky v zahradě u školní budovy. V dubnu na Den země si žáci vydělali peníze prodejem drobných vlastnoručně zhotovených keramických výrobků a rozhodli se za to koupit strom, který bude vysazen právě  na Den stromu.

V zahradě u školy se odehrál úplný obřad a děti i učitelé to prožívali s plnou vervou. Bylo to úžasné hlavně  v tom, že to bylo úplně obyčejné vysazení stromu povýšené na něco víc. Skvělo se tu vlastenectví,  láska ke své škole, láska k přírodě, vzpomínka na předky a poselství dalším generacím. Nebudu zastírat, že jsem těžko potlačovala slzy, možná to bylo i tím krásným slunečným dnem. Zase znovu jsem si uvědomila, že některé věci mají stále svou obrovskou cenu. A také, že  není všechno v naší společnosti tak negativní, jak nám donekonečna předkládají média. Existují stále lidé, kteří mají svou práci rádi a jejich výsledky jsou vidět, ale o nich se příliš nehovoří. Opět jsem se  na vlastní kůži přesvědčila o nutnosti mít svou „malou školu“. Současní žáci si určitě okamžik sázení stromu zapamatují navždy. Možná o tom budou jednou vyprávět i svým dětem a vnoučatům. Je důležité zachování i malých škol, ve kterých je přívětivá atmosféra, protože naše děti pro nás mají velkou cenu. 

Obrázky za akce si můžet prohlédnout ve fotogalerii

                                                                       Mgr. Hana Štěpánová, starostka Morašic