Pozvánka na akci GLOBÁLNÍ CIRKUS

Zajímá vás život v rozvojových zemích, ale sami byste se tam raději nevypravili? Můžete je navštívit zprostředkovaně. Přijeďte do Morašic ve dnech 2. a 3. července 2012 přibližně od 9:00 do 18:00 hodin nebo na večerní promítání od 20:00 hodin. Čeká vás tam akce  GLOBÁLNÍ CIRKUS.

Jirka Renza z Vidlaté Seče absolvoval morašickou základní školu. Nyní je již dospělý a můžeme být pyšni na to, že byl žákem naší školy. Je vidět, že dostal dobrý základ. Projekt „Globální cirkus“ připravuje společně se sedmi kamarády, kteří se potkali na seminářích organizace INEX, zabývající se dobrovolnickými iniciativami. Každý z nich strávil minulý rok několik měsíců v rozvojových zemích, mj. v Keni, v Mongolsku, ve Vietnamu, v Indii  a v Jihoafrické republice. A právě setkání se zcela jinou kulturou, problémy a hodnotami je inspirovalo k vytvoření „Globálního cirkusu“, jehož tématem jsou nejen globální problémy, ale hlavně jejich propojení s běžným životem lidí ve třech vesnicích Pardubického kraje. Jejich cílem je ozvláštnit letní atmosféru a probudit zájem o na první pohled méně zřejmé skutečnosti, týkající se provázanosti světa.

K nám do Morašic přijedou  2.- 3. července 2012. Skupina se zabydlí na vyhrazeném prostoru a pokusí se přilákat pozornost místních skrz různé aktivity, např. rozvěšení plakátků, promítání krátkých spotů, pouliční akce. Za příznivého počasí se akce po dobu 2 dní uskuteční venku v okolí obecního úřadu nebo prodejny. V případě deště se přesune na obecní úřad v Morašicích.  K vidění bude výstava fotografií z rozvojových zemí. Dále budou všichni k dispozici jako tzv. živá knihovna, tj. zájemcům budou ochotni vyprávět své zkušenosti z dobrovolnických stáží v zahraničí, ze života v jiné kultuře. Na večer je naplánována projekce dokumentárního filmu na veřejném místě. Budou s obyvateli diskutovat o životě v rozvojových zemích, porovnají naši spotřebu jídla a spotřebních věcí se spotřebou v navštívených zemích.

Osm mladých lidí, se zkušenostmi s dobrovolnickou prací v rozvojových zemích, bude tedy z vlastní iniciativy, ale pod záštitou organizace INEX, společně cestovat na kole a zábavnou formou přibližovat globální témata a jejich přesah do každodenního života v České republice. PŘIJEĎTE SE PODÍVAT NA NĚCO NOVÉHO do Morašic.

                                                                              Mgr. Hana Štěpánová, starostka Morašic